curling
Hry
[Kerling], sportovní hra provozovaná na speciálně upravené ledové ploše curlingové haly nebo zimního stadionu podélně rozděleného do osově souměrných drah. Hrají proti sobě dva čtyřčlenné týmy. Každý z nich má sadu 8 kamenů barevně odlišených od kamenů soupeře, speciální obuv umožňující klouzavý pohyb hráče po ledě. Každý hráč je vybaven také curlingovým koštětem.
Základem hry je hraní (odhazování) kamenů po ledové ploše z hacku na jednom konci dráhy do kruhů na protějším konci dráhy. Hráči hrají po celou dobu utkání v předem určeném pořadí. Cílem hry týmu je umístit a udržet své kameny blíž středu kruhů než jsou středu nejbližší kameny soupeře, popřípadě výhodně umístěné kameny protihráče z cílových kruhů vyrazit či posunout do méně výhodných pozic.
Nejstarší zmínky o curlingu jsou ze Skotska, z počátku 16. století. První národní curlingová organizace vznikla ale až v roce 1838 ve skotském Edinburghu pod názvem Grand Curling Club. Od roku 1986 začala pracovat mezinárodní curlingová federace (ICF), která byla v roce 1991 přejmenována na dnešní World Curling Federation (WCF).
V kontinentální Evropě se curling objevil v roce 1805, kdy byl v Bavorsku ustaven první curlingový klub. Přibližně v téže době vznikly první kluby také v sousedním Švýcarsku, kde se centrem stává Svatý Mořic.
Za oceán se curling dostal díky skotským vystěhovalcům, kteří exportovali svůj národní sport na severoamerický kontinent. První doklady o zaoceánském curlingu jsou z roku 1760 z Kanady. Dnes je Kanada zemí s nejširší členskou základnou.
Na programu olympijských her se curling poprvé objevil v letech 1924 a 1928. Poté se vytratil až do olympijských her v Kanadě, kde jej bylo možno vidět na jako ukázkový sport, tzn. sport, který se vážně uchází o plný olympijský status. Obnovené olympijské premiéry se curling dočkal v roce 1998 v japonském Naganu.
Sportem příbuzným curlingu je metaná.
Vytvořeno:
26. 11. 2003
Aktualizováno:
26. 11. 2003
Autor: -JH-