Thomsonův vzorec
Elektrotechnika
Rezonanční podmínka pro obvod složený z ohmického odporu R, indukčnosti L a kapacity C v sérii, protékaný střídavým harmonickým elektrickým proudem. Udává periodu vlastního kmitání elektrického obvodu tvořeného sériovým zapojením rezistoru, cívky a kondenzátoru. Tento vztah je základním výsledkem při studiu rezonance v lineárním RLC obvodu.
Pro ideální případ (zanedbatelný odpor) určuje Thomsonův vzorec tzv. rezonanční periodu \( T \), tedy čas, za který obvod vykoná jeden úplný cyklus oscilace. Vztah má tvar:
\[ T = 2\pi \sqrt{LC}, \]
kde \( L \) je indukčnost (v henry), \( C \) je kapacita (v faradech) a \( T \) je perioda v sekundách. Rezonance nastává tehdy, když impedance obvodu dosahuje svého minima a střídavý proud má maximální amplitudu.
Tento vztah je analogický s kmitáním mechanického oscilátoru a ukazuje, že vlastní frekvence oscilace závisí pouze na indukčnosti a kapacitě. Odpor \( R \) ovlivňuje tlumení, nikoli vlastní periodu.
Z frekvenčního hlediska lze z Thomsonova vzorce odvodit i vlastní kruhovou frekvenci:
\[ \omega_0 = \frac{1}{\sqrt{LC}}, \quad f_0 = \frac{1}{2\pi \sqrt{LC}}. \]
Thomsonův vzorec se běžně používá při návrhu rezonančních obvodů v elektronice, například v laděných obvodech, anténních systémech či oscilátorech.
Vzorec je pojmenován po britském fyzikovi Williamu Thomsonovi (lord Kelvin), který se zásadně podílel na rozvoji fyziky 19. století.
Vytvořeno:
14. 3. 2000
Aktualizováno:
31. 3. 2025
Autor: -red-